Najbardziej uzależniające produkty spożywcze – na to musisz uważać!

W dzisiejszych czasach wiemy już, że możemy uzależnić się od niemalże wszystkiego. Odsetek osób uzależnionych niestety jest bardzo wysoki. Wiele nałogów wiąże się z żywnością.

Kiedy mówimy o nałogach spożywczych, najczęściej mamy na myśli różnego rodzaju używki. Głównymi są alkohol, narkotyki oraz kawa. Naukowcy jednak coraz częściej wspominają o tym, że można być uzależnionym od różnych pokarmów. Mówi się o tym, że takie działanie wykazują produkty o dużej zawartości cukru, a także fast foody i niezdrowa żywność, która obfituje w niekorzystne dla naszego zdrowia tłuszcze trans.

Jakiś czas temu na łamach czasopisma naukowego „Plos One” opublikowano wyniki testów dr Nicole Aveny z Mount Sinai School of Medicine w Nowym Jorku. Wynika z nich, że jedzenie niektórych produktów spożywczych wywołuje w naszym mózgu reakcje podobne do tych, jakie zachodzą u osób uzależnionych od alkoholu czy narkotyków. W badaniu wzięło udział 504 uczestników. Ich zadaniem było wskazanie produktów, po które sięgają, kiedy mają zły nastrój, a także w przypadku których najczęściej występuje dyskomfort związany z przejedzeniem. Na podstawie wyniku badań doktor Aveny stworzyła siedmiostopniową skalę produktów uzależniających w największym i najmniejszym stopniu.

Produkty najbardziej uzależniające

Wśród nich najwyższe miejsca zajęły takie produkty, jak: pizza, chipsy, czekolada, ciastka oraz lody. Nietrudno zauważyć, że są to pokarmy bardzo mocno przetworzone, które mają wysoki poziom tłuszczów oraz węglowodanów. Produkty te charakteryzują się również wysokim indeksem glikemicznym, co sprawia, że zjedzenie ich nawet w niewielkiej ilości znacząco podwyższa poziom cukru w organizmie.

Produkty najmniej uzależniające

Wyróżniono w tej kategorii głównie warzywa, takie jak: ogórek, marchewka, fasola, jabłko, oraz brązowy ryż. Tutaj już znajdziemy żywność naturalną, niskoprzetworzoną oraz z małą zawartością cukru czy tłuszczów.

Świetnie jest mieć świadomość w takim temacie i wystrzegać się niezdrowych produktów, które dodatkowo nas uzależniają. Być może są one smaczne i kusi nas, aby po nie sięgnąć, ale czy naprawdę warto? Dobrze jest móc kontrolować to, co jemy i starać się odżywiać świadomie. Pamiętajmy, że zdrowa dieta jest nie tylko gwarantem dobrej kondycji fizycznej, ale także wyglądu. Nie wystarczy pielęgnacja, nawet tak dobrej jakości jak produkty Molluscoo. Nasza prezencja zaczyna się od diety, ponieważ nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. I tak też właśnie jest.