Pory roku nie tylko w przyrodzie

Czy kiedykolwiek słyszałaś o tym, że istnieją typy urody, dzięki którym można określić, co barwowo do nas pasuje, a co już niekoniecznie? Jeśli nie, to jak najszybciej nadrób zaległości, bo może się okazać, że ta wiedza będzie bardzo pomocna w Twoim codziennym życiu!

Wiosna, lato, jesień czy zima. Którym typem jesteś? Możemy to określić na podstawie takich czynników, jak chociażby kolor włosów, oczu czy też odcień cery. Dzięki temu dowiesz się, jakie barwy pasują do Twojej osoby, a to pomoże Ci dobierać nie tylko makijaż, ale także np. stylizacje. 

Oprócz podziału na 4 podstawowe kategorie, które odpowiadają nazwom pór roku, w każdej z nich możemy też wyróżnić 3 podtypy, jednak są to już bardzo szczegółowe informacje, które nie są nam niezbędne. Zajmijmy się lepiej podstawami.

WIOSNA

Uroda delikatna, subtelna. Jasna, często wrażliwa, naczynkowa cera, która lubi się rumienić i może mieć piegi. Opala się na złocisty kolor. Oczy najczęściej niebieskie, zielone, czasem miodowe, piwne. Włosy jasne, odcienie miodowe, blondy, jasne brązy. Usta w brzoskwiniowym odcieniu.

  • Paleta barw: koralowy róż, złociste odcienie brązowego i karmin
  • Słynne kobiety: Drew Barrymore, Cameron Diaz.

LATO

Także delikatny typ urody. Cera w chłodnym odcieniu, mlecznym, jasnoróżowym. Również może posiadać piegi, lecz bardziej szarawe niż w przypadku wiosny. Niektóre przedstawicielki szybko i ładnie się opalają. Oczy zielone, szare. Włosy to najczęściej platynowy blond, szatyn, ciemny brąz. Usta w kolorze jasnego różu.

  • Paleta barw: raczej stonowane barwy i pastele, brązy, zielenie, pastelowy róż.
  • Słynne kobiety: Britney Spears, Gwyneth Paltrow, Paris Hilton.

JESIEŃ

Skóra jasna i wrażliwa. Często w odcieniu kości słoniowej, ale bywa złocista. Ma piegi w rudym kolorze. Nie przepada za opalaniem. Oczy brązowe, zielone. Włosy brązowe, rude, czasem czarne, mają złote refleksy. Usta w kolorze pomarańczowym.

  • Paleta barw: barwy nasycone, chromatyczne o pomarańczowym lub zgniłozielonym odcieniu.
  • Słynne kobiety: Jennifer Lopez, Julia Roberts.

ZIMA

Cera jasna, niemal przezroczysta, blada, delikatna i chłodna. Oczy czarne, ciemnoniebieskie, chłodne zielone. Włosy czarne, ciemnobrązowe, szatyn. Usta różowe.

  • Paleta barw: jaskrawe kolory kontrastujące z cerą.
  • Słynne kobiety: Angelina Jolie, Catherine Zeta-Jones, Salma Hayek.

Warto zaznaczyć, że wiosna oraz jesień są ciepłymi typami, podczas gdy lato oraz zima należą do chłodnych. Jak rozpoznać, do której kategorii należymy? Po pierwsze sprawdź, czy żyłki na nadgarstkach są bardziej niebieskie (chłodny typ), czy też bardziej zielone (ciepły typ). Przyjrzyj się swojej cerze, czy wpada w chłodne, różowe tony, czy też w ciepłe, żółte. Wypróbuj na sobie srebrną oraz złotą biżuterię, bluzkę w niebieskim i czerwonym kolorze, pomadkę chłodną oraz ciepłą i zobacz, w czym się lepiej czujesz. Kiedy już ustalisz, do którego typu należysz, będziesz mogła śmiało i świadomie dobierać barwy, które najlepiej podkreślą Twoją urodę!