Rodzaje cery – jak je rozpoznać?

Od kiedy pielęgnacja stała się coraz bardziej zgłębianym tematem, zaczęło się także mówić o tym, że istnieją różne rodzaje cery. Mimo to do dziś dla niektórych jest to jeszcze tajemnicą, ponieważ nie zawsze tak proste jest dopasowanie siebie do konkretnej kategorii. Ta wiedza jest niezwykle ważna, ponieważ na jej podstawie dobieramy pielęgnację, która prawidłowo dba o potrzeby naszego rodzaju cery.

Ważne, aby na początku wspomnieć, że istnieje różnica pomiędzy rodzajem cery a jej typem. O tych drugich porozmawiamy sobie w innym wpisie. Jeśli chodzi o rodzaje, to rozróżniamy cztery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Czym one się różnią i jak je rozpoznać? Spieszę z wyjaśnieniem.

  1. Cera normalna – występuje właściwie głównie u dzieci do okresu pokwitania. Jest cielistoróżowa, gładka, jędrna, napięta. Właściwie reaguje na warunki atmosferyczne (takie jak wiatr, słońce, mróz) oraz na wodę i mydło. Niewidoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe. Nie występuje także problem łuszczenia, nie ma zaskórników. Jest to najmniej problemowy rodzaj cery, a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. 
  2. Cera sucha – występuje w niej niedoczynność gruczołów łojowych. Jest matowa, łuszczy się i często towarzyszy jej posiadaczom uczucie ściągnięcia. Jest cienka i ma jasny koloryt. Często posiada rozszerzone naczynia krwionośne, a pory skórne są mało widoczne. Taka cera jest bardzo podatna na proces starzenia, bardzo szybko pojawiają się na niej zmarszczki. Charakterystyczne dla niej jest również reagowanie zaczerwienieniem na mydło, wodę i trudne warunki atmosferyczne. W jej przypadku niezwykle ważne jest dogłębne nawilżanie, odżywianie oraz stosowanie kosmetyków zapobiegających zmarszczkom.
  3. Cera tłusta – gruczoły łojowe produkują zbyt dużą ilość sebum. Występują rozszerzone pory, błyszczenie, zaskórniki. Sama skóra jest dość gruba, elastyczna i dobrze napięta, co sprawia, że wolniej się starzeje i jest dość odporna na wiele czynników. Bywa poszarzała, blada rano, słabo ukrwiona. Często występują na niej zmiany trądzikowe, przez co jej pielęgnacja należy do najtrudniejszych. Ważne, aby pamiętać o dokładnym oczyszczaniu, ale idącym w parze z dobrym nawilżaniem. 
  4. Cera mieszana – posiada cechy tłustej oraz suchej. Zazwyczaj tłusta jest w strefie T, a sucha na policzkach. Często jest podrażniona. Pielęgnacja tutaj musi być starannie dobrana, tak, aby odpowiednio dbać o poszczególne obszary.

Teraz wystarczy jedynie przyjrzeć się własnej skórze i dopasować ją do poszczególnego rodzaju. Kolejnym krokiem będzie dobór odpowiedniej pielęgnacji, która właściwie o nią zadba. My gorąco polecamy produkty marki Molluscoo. To jedne z nielicznych tak uniwersalnych kosmetyków, które możesz stosować bez obawy w przypadku każdego rodzaju cery, a przez swój skład i właściwości będą fantastycznie na nią działać!